FİLTRE PRESS

Filtre press yüksek basınçlı pompalar ile beslenen katı-sıvı karışımı çamurun filtre pres plakaları üzerine giydirilmiş filtre bezlerinden süzülmesi ile katı partiküllerin filtre plakaları arasında toplanması ve sıvı fazın ekipman dışına alınması mantığı ile çalışır.

Filtre press ekipmanında kullanılan bezler filtre edilecek katı-sıvı karışımının fiziko-kimyasal özelliklerine bağlı olarak; polipropilen, pamuk, kesik elyaf veya daha farklı ham maddelerden üretilebilir.

Filtrepresse ürün beslemesi yapan yüksek basınçlı pompalar ise hava diyaframlı pompa, monopomp, dişli yağ pompası veya loblu pompalar arasından seçilebilir. Santrifüj mantık ile çalışan pompalar filtre pres sistemlerinde genellikle tercih edilmez.

Muadili olarak kullanılan dekantör ve belt pres ekipmanlarına nazaran filtre press'den alınacak susuzlaştırma oranı daha yüksektir.

Yüksek hidrolik basınç ile sıkıştırılmış plakalar şekilde basınçlı pompalar ile besleme yapılmaktadır.

Plakalar arası hacimde biriken katı maddeler plakaların açılması ile bertaraf edilmektedir.

Kek deşarjı sistem gereksinimi ve müşteri tercihine bağlı olarak manuel veya otomatik olarak tasarlanır.

Sadece arıtma tesislerinde değil, madencilik, yağ süzme, mermer, kimya, silikat, kaplama (çinko-fosfat) banyolarında asit süzme ve gıda gibi birbirinden çok farklı endüstrilerde filtre pres kullanılmaktadır.