Language
Kapaklar

Kimyasal Arıtma Duvar Tipi Kapak

Kimyasal Arıtma Savak Tipi Kapak

Kimyasal Arıtma Kanal Tipi Kapak

Kimyasal Arıtma Stoplog

Kimyasal Arıtma Handstop

Izgaralar


Yoğunlaştırıcılar ve Sıyırıcılar


Konveyörler

Kum Tutucular

Kum Ayırıcılar

Havalandırıcılar

Filtreler ve Yağ Tutucular

Çamur Susuzlaştırıcılar

Çamur ve Koku Arıtımı

Temizsu Arıtma

Atıksu Arıtma

 

 

 

duvar-tipi-kapak

 

Duvar kapakları, genellikle havuzların giriş ve çıkışlarında akış kontrolü için kullanılmaktadır. Duvar kapaklarının geniş bir boyut aralığı bulunmakta ve kapatılacak açıklığa göre özel dizayn yapılmaktadır.    
Duvar kapakları temel olarak aşağıdaki parçalardan oluşur:

1. Çerçeve: Sistemin taşıyıcı kısmıdır. Duvar kapakları montaj derinliğine bağlı olarak açık ya da kapalı çerçeve olarak dizayn edilirler. Karbon çelik veya paslanmaz çelik profilden üretilmektedir.

2. Kapak: Kapak düz yüzeyli dizayn edilmektedir ve çerçeve içerisinde aşağı - yukarı hareket etmektedir. Karbon çelik veya paslanmaz çelik profilden üretilmektedir.

3. Conta: P ya da çift dudaklı conta tipleri kullanılır. Sızdırmazlık için duvar kapaklarının 4 tarafına uygulanır. Contalar için standart malzeme olarak EPDM kullanılmakla beraber, özel uygulamalar NBR ya da farklı conta malzemeleri mümkündür. Bu konuda lütfen firmamızı arayınız.
Duvar tipi kapaklar BS 7775 ve AWWA C560 standartlarına göre imal ve kontrol edilmektedir. Standartlarda belirtilen sızıntı değerleri maksimum 1 m conta boyu için (Kapağa baskı yönünde akış olması durumunda maks.5m su yüksekliğinde veya kapağa baskı yönünün tersi yönde akış olması durumunda maks.4m su yüksekliğine kadar) 1,24 litre/dk şeklindedir.

4.  Mil: Standart duvar tipi kapaklar yükselen milli olarak üretilmektedir. Fakat müşteri isteği doğrultusunda yükselmeyen mil tipinde de üretilebilmektedir. 2000 mm genişliğe kadar, tek mil kullanılmaktadır; daha büyük genişlikler için genellikle çift mil tipli model kullanılmaktadır.

5. Tahrik Ünitesi: Uygulamaya bağlı olarak kapaklar manuel veya elektrikli/pnömatik aktüatörlü olarak imal edilirler. Aktuatörlü tüm kapaklar acil durumlarda manuel kullanılması için el çarkı da içerir. Özel uygulamalar için (farklı iklim koşulları, patlayıcı-parlayıcı ortamlar) ortama ve işletim tarzına uygun aktuatörler kullanılmaktadır.
Manuel kapaklarda el çarkını çevirmek için maksimum 400N kuvvet gereklidir. Bu değeri sağlayacak büyüklükte el çarkı seçilir, daha büyük kapaklar için uygun çevrim oranına sahip dişli kutusu mekanizması kullanılmaktadır.

duavr-tipi-kapak
  TEK MİLLİ ÇİFT MİLLİ